Дивись першу лекцію безкоштовно
Ми додали опцію trial, щоб у тебе була можливість зрозуміти наш формат, познайомитись з одним зі спікерів і після цього з впевненістю приєднатись до підписки на бібліотеку лекцій 🙌🏻
До перегляду доступна лекція: «Як шукати роботу мрії» від Каріни Алєксєєнко. Спікерка поділиться з тобою секретними tips & tricks з пошуку роботи мрії 🤩
Залишай свій email та отримуй доступ:
Переходь у Telegram-бот для завантаження
ЗАВАНТАЖИТИ
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Чи знали ви, що можете приймати необ'єктивні рішення в роботі? Незалежно від того, хочете ви цього чи ні. Таке буває, і цьому є пояснення — когнітивні упередження. Дізнавшись більше про те, що таке когнітивні упередження і як вони можуть впливати на вас на роботі, ви зможете покращити свою продуктивність. У цій статті ми перелічимо та обговоримо деякі з найпоширеніших типів когнітивних упереджень і пояснимо, як вони можуть вплинути на нашу роботу.

З матеріалом редакції The Instapreneurs допомагали психотерапевти Mentoly — українського сервісу підбору психотерапевтів. З нами спілкувалася Софія Панасенко, засновниця платформи.

therapist-mentoly

Що таке когнітивні упередження та чим вони небезпечні

Когнітивні упередження — це думки та реакції, для яких характерні нелогічні судження, відхилення від реальності та висновки, далекі від раціональності. Такі викривлення  виникають, коли ви покладаєтесь на почуття або мисленнєві ярлики при прийнятті рішень, замість того, щоб ретельно обміркувати їх. Концепцію когнітивних упереджень вперше запропонували у 1972 році вчені Амос Тверські та Деніел Канеман. 

Когнітивних упереджень налічують декілька сотень. Вони можуть стосуватися багатьох сфер: соціальної поведінки, поводження з грошима, освіти, здоров’я, роботи, стосунків тощо. Далі розповімо про найбільш розповсюджені упередження та як вони можуть впливати на нашу кар'єру та розвиток.

Нагадуємо, що колонка авторів Mentoly — це регулярна рубрика в блозі The Instapreneurs. Переходьте за посиланням та читайте нову статтю «Як правильно навчатися та засвоювати знання». Дізнайтеся, як побудувати процес навчання так, аби це дало результат.

how-to-learn-effectively

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Найбільш розповсюджені види когнітивних викривлень

Отже, поговоримо про деякі когнітивні упередження. Ми обрали 8 доволі розповсюджених викривлень, які можуть заважати розвитку професійної кар’єри. Далі поговоримо про те, як із ними боротися.

Синдром самозванця

Це стан, при якому людина не може серйозно сприймати власні досягнення. Люди із синдромом самозванця завжди піддають сумнівам власний професіоналізм та компетентність, вважають себе недостатньо досвідченими, часто не люблять просити про допомогу й мають труднощі із делегуванням обов’язків, коли самі вже не справляються із купою задач. Більше про це читайте в блозі Mentoly «Синдром самозванця: як розібратися із ним раз і назавжди».

Ефект Страуса

Когнітивне викривлення, при якому людина уникає негативних ситуацій, ігнорує їх. Людина робить все задля уникання ситуацій та інформації, яка може викликати психологічний дискомфорт. 

Функціональна фіксація

Це упередження полягає в неможливості побачити багатофункційність певних предметів або компетенцій. Воно блокує креативність та здатність знаходити вихід зі складних чи неочікуваних ситуацій. 

Ефект Даннінга-Крюґера

Це такий феномен, коли люди з недостатнім досвідом та компетенціями дають завищену оцінку своєму професіоналізму, а справді кваліфіковані спеціалісти занижують свій професіоналізм. Прикладом цього ефекту є дослідження, в якому великий відсоток медиків-початківців переоцінили свої навички. 

Про ефект Даннінга-Крюґера розповідає спікерка Юлія Кудіна у лекції «Управління кар'єрою». Дивіться та дізнайтеся, як розвивати свою карʼєру сьогодні та чи потрібен для цього професійний бренд.

career-management

Катастрофізація

Викривлення, яке кар’єрі часто проявляється у наявності страху помилитися. Особливо це помітно, коли людина є новачком у компанії або якщо це працівник, якого щойно підвищили, і людина панічно боїться зробити щось не так. Такий страх є нераціональним, адже неможливо ніколи не припускатися помилок. 

Упередження нульового ризику

Це звичка обирати перевірене замість нового, навіть коли нове принесе із собою виключно позитивний досвід. Цим упередженням можуть грішити люди, яким складно наважуватися на нові кроки у кар’єрі та саморозвитку, оскільки вони вважають знайоме та рутинне кращим за нове, навіть коли воно може подарувати кращі можливості. 

Помилка того, хто вижив

Фокусування уваги на вдалих прикладах та нехтування прикладами з негативним досвідом, через відсутність або небажання перевірити про них інформацію. В контексті кар’єри це упередження заважатиме якісно прогнозувати успішність проєкту, через що очікування можуть бути завищеними. 

Упередженість підтвердження

Це упередження базується на звичці людини зважати лише на ті думки та факти, які підтверджують її правоту, ігноруючи при цьому факти, які породжують сумніви в правоті та можуть захистити від певних ризиків та дрібних помилок.

Як позбутися когнітивних упереджень: поради психотерапевтів

Відповідь криється у мисленні. Дослідження доводять, що для звільнення від упереджень важливо впливати на думки та розуміти, що провокувало їх викривлення. Говорячи про кар’єру та когнітивні викривлення, психологи Mentoly радять:

  1. Регулярно звертатися за зворотним зв’язком. Наприклад, до колег або керівника, щоб пересвідчитися у власній компетенції;
  2. Прийняти факт, що на професійному шляху кожного є труднощі та кожен помиляється. Без цього розвиток неможливий. 
  3. Відпочивати від роботи. Так ви зможете вивільнити думки та отримати таким чином здатність подивитися на якусь задачу свіжим поглядом. 
  4. Зрозуміти, що могло спричинити деструктивні думки, якщо людина страждає від синдрому самозванця. Когнітивне викривлення у такому випадку може ховатися у травмівному досвіді. 
  5. Якщо труднощі на роботі трапляються часто, а змінити сприйняття світу складно — звернутися до фахівця. Найкраще із когнітивними упередженнями працює когнітивно-поведінкова терапія.

Редакція The Instapreneurs радить обирати психотерапевта на Mentoly, українському сервісі для підбору психологів та психотерапевтів. На сайті переходьте у розділ «Підібрати психолога» та заповнюйте невелику анкету. На основі відповідей ви отримаєте список спеціалістів, які найкраще відповідають вашим потребам. Отримати консультацію можна у двох форматах: онлайн та офлайн. На сервісі зручна система оплат та вибору часу консультації, можливість скасувати чи перенести зустріч. Детальніше про Mentoly дізнавайтеся в соцмережах та на сайті.

Дякуємо! Ми надіслали файл на твою електронну скриньку 💌
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Дякуємо! Ми надіслали бриф на твою електронну скриньку 💌
Oops! Something went wrong while submitting the form.